آبشار سمبی

آبشارها یکی از زیباترین مناظر طبیعت هستند که در مناطق کوهستانی مشاهده می شوند. این مناظر زیبا در سراسر جهان به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل شده اند.

سالانه میلیون ها انسان در نقاط مختلف برای بازدید از آبشارها و یا گذران اوقات فراغت در دل طبیعت به سمت آبشارها روانه می شوند و لحظات دل انگیزی را در دل کوهستان ها سپری می کنند.

 

ایران نیز در زمره کشورهایی قرار دارد که در بخش های مختلف و بخصوص بخش های غرب، شمال غرب، شمال و بخش هایی از مرکز دارای آبشارهای بلند و با شکوهی است.

این آبشارها یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری برای تورهای طبیعت گردی هستند. آبشار سمبی یکی از گزینه های محبوب و پرطرفدار در میان مسافران شمال است.

در مسافرت به شمال و بخصوص استان مازندران، بازدید از این آبشار را از دست ندهید. در ادامه این مقاله به معرفی آبشار سمبی در بهشهر می پردازیم.

از آبشار سمبی به عنوان یکی از شگفتی های استان مازندران در دامنه طبیعت یاد می شود.

آبشار سمبی بهشهر

از آبشار سمبی به عنوان یکی از شگفتی های استان مازندران در دامنه طبیعت یاد می شود. همانگونه که اشاره کردیم، آبشار سمبی در استان مازندران و در نزدیکی روستای یخکش، یکی از توابع شهرستان بهشهر قرار دارد. روستای یخکش در ۵۴ کیلومتری شرق شهرستان بهشهر واقع شده و در منطقه هزار جریب بخش یانه سر قرار گرفته است.

روستای یخکش در بخش های شمالی به رشته کوه البرز و منطقه شکار ممنوع هزار جریب و از جنوب به رودخانه بزرگ نکا منتهی می‌ شود.

این آبشار از دل کوه سرچشمه می گیرد و بعد از طی مسافتی در حدود ۲۰۰ متر از یک مسیر جنگلی می گذرد و به یک رودخانه زیبا و پر آب می‌ ریزد؛ این آبشار منظره ای زیبا در دل جنگل های شمال به وجود آورده است و چشم هر بیننده ای را به خود مشغول می کند.

آنچه که در آبشار سمبی خواهید دید

یکی از زیبایی هایی که در این بخش از شمال مشاهده می شود برکه زیبایی است که در مسیر آبشار قرار گرفته و آبشار سمبی با ارتفاعی در حدود سی متر درون این برکه می ریزد. این ارتفاع یک صحنه با شکوه را خلق می کند و تماشای آن از نزدیک بسیار هیجان انگیز است.

از طرف دیگر می توان به جنگل های این بخش از شهر بهشهر و به عبارت دقیق تر به جنگل های شمال اشاره کرد. انواع درختان انجیلی، سرخ دار، موزی و کچب در اطراف آبشار سمبی مشاهده می شوند و منظره دل چسبی را برای مسافران رقم زده اند.

شما قطعا با دیدن درختان سربه فلک کشیده این منطقه به وجد میایید. درختان این منطقه به قدری انبوه و مرتفع هستند گویی آبشار سمبی را در میان خود محصور کرده اند.

حیات‌ وحش ویژه این منطقه نیز می تواند یکی از مهم ترین بخش های طبیعت گردی در بهشهر و در اطراف آبشار سمبی باشد.

حیات وحش این منطقه شامل پلنگ، روباه، گرگ، شغال و پرندگانی مثل کبک و کبوتر صحرایی و… است. قطعا پیچیدن صدای کبک و کبوترهای صحرایی در میان جنگل های این منطقه یک خاطره دل انگیز را برای شما رقم خواهد زد.

چرا آبشار سمبی را پیشنهاد می دهیم

آبشار سمبی یکی از نقاط گردشگری ایران است که امکان دسترسی به آن برای پایتخت نشینان به راحتی فراهم بوده و شما در صورت اقامت در شهر تهران می توانید به راحتی آخر هفته ها را در این بخش از استان مازندران بگذرانید.

از طرف دیگر باید به آب و هوای دل پذیر و مطبوع این منطقه اشاره کرد. مناظر بسیار زیبایی که در مسیر رودخانه سمبی قرار دارند یک تابلوی نقاشی واقعی و غیر تخیلی را تشکیل می دهند.

شما می توانید با یک برنامه ریزی مناسب ساعات بسیار زیادی را در کنار این رودخانه و بخصوص در کنار آبشار مرتفعی که در نتیجه سقوط از ارتفاعات ایجاد شده است بگذرانید.

از طرف دیگر آبشار سمبی در مجاورت جاذبه ‌های دیگری مانند ییلاق یخکش، آبشار اسپه او و مجموعه عباس‌ آباد واقع شده است. مجاورت این آبشار با گزینه های بیان شده نیز می تواند یکی دیگر از دلایل افزایش مسافران این منطقه باشد.بهترین زمان بازدید از آبشار سمبی با بهترین زمان مسافرت به شمال کشور گره خورده است. همه ما می دانیم که آب و هوای مطلوب در فصل بهار باعث می شود شهرهای شمالی به شدت شلوغ شده و ترافیک جاده ها نیز افزایش یابد، اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که هزینه مسافرت در این فصل و بخصوص در ایام نوروز به شدت افزایش می یابد و ممکن است با کمبود اقامتگاه مناسب مواجه شوید.

فصل تابستان نیز به علت شروع تعطیلات مدارس یکی از زمان های مناسب برای مسافرت به شمال است، اما شاید شرجی بودن هوا برای شما قدری آزار دهنده باشد که البته با تمام شگفتی هایی که در بخش های شمالی خواهید دید قطعا ارزش مسافرت را دارد. در این فصل نیز هزینه مسافرت بالا است اما آبشار سمبی در یکی از زیباترین حالات خود قرار دارد.

فصل پاییز برای افرادی مناسب است که می خواهند در عین کاهش هزینه ها، از زیبایی های طبیعت در اطراف آبشار نیز استفاده کنند، با این حال در این فصل میزان آب رودخانه مهربان رود بسیار کاهش می یابد.

فصل زمستان یک مسافرت ارزان و مقرون بصرفه را برای شما رقم خواهد زد، با این حال باید سختی های مسافرت در این فصل را نیز تحمل کنید.

برای دسترسی به آبشار سمبی باید به استان مازندران و شهرستان بهشهر سفر کنید. پس از رسیدن به بهشهر، به سمت استان گرگان، به فرعی جاده پاسند خواهید رسید. این جاده آسفالته را در پیش بگیرید. در ادامه به دو راهی روستای یخکش می ‌رسید. به سمت چپ بروید و ادامه دهید. پس از روستای یخکش به مهربان رود خواهید رسید. در مقابل شما یک پل وجود دارد. پس از عبور از این پل، مسیر پیاده‌ روی شروع می ‌شود. در این مسیر باید از رودخانه نیز رد شوید که البته چندان دشوار نیست و اگر کفش مناسب پوشیده باشید به راحتی از آن عبور خواهید کرد. مسیر بالای آبشار شما را به سرچشمه می‌ رساند که زمین مسطحی نزدیک آن قرار دارد. از آنجا می‌ توان ریزش آبشار سمبی را مشاهده کرد. از آنجا که ارتفاع آبشار نسبتا قابل توجه است، مراقب پرتگاه باشید. در پایین دست، آبشار سمبی به مهربان رود می ‌ریزد. برخلاف بسیاری از آبشارها، در برکه ای که پایین دست مشاهده می شود امکان شنا کردن وجود ندارد. بنابراین به شدت مراقب باشید و از شیرجه زدن در چنین ارتفاعی خودداری کنید.