بخش هزارجریب (واقع در منطقهٔ هزارجریب) یکی از دو بخش شهرستان نکا در استان مازندران ایران است. این بخش دارای دو دهستان است: دهستان زارم‌رود و دهستان استخر پشت.

دکتر منوچهر ستوده در مورد هزارجریب می نویسد: «هزارجریب که نام آن در کتب تاریخی مازندران به صورت هزارگری و هزاره گری آمده است، سرزمینی است کوهستانی که حدود چهارگانه آن از این قرار است : از طرف جنوب به رشته کوه اصلی البرز و از شمال به رشته کوههای جهان مورا و از طرف مشرق به کوههای خوشانگور و یانه سر و سرخ گریه و لت کوه و از غرب به رشته کوهی که در امتداد رودخانه تالار و در شرق آن است. در این بخش جغرافیایی که زیباترین و پهناورترین و آبادترین ناحیه کوهستانی رشته کوه البرز است رودخانه عظیم تجن با شاخه های طولانی و ممتد آن و رودخانه نکا از میانه آن جریان دارد»

نام هزار جریب به منطقه ای شامل مناطق کوهستانی شهرستان های بهشهر، نکاء، ساری و شرق سوادکوه در استان مازندران و قسمتی از ناحیه کوهستانی شهرستان های سمنان و دامغان اطلاق می شود. از هرکدام از این شهرها مسیری برای رفتن به منطقه هزار جریب مازندران وجود دارد. این منطقه از بخش های مختلفی تشکیل شده که هزار جریب بهشهر وسعت بیشتری نسبت به بقیه مناطق دارد به همین خاطر نام آن را از این قسمت برداشته اند.همچنین به نقل از مکنزی در کتاب “راویان قصه های رفته از یاد” آمده است :«هزارجریب از دو بخش تشکیل می شود: بخش اول چهاردانگه که متشکل از سه قسمت است : 1- چهاردانگه محمدرحیم خان در یانه سر . 300 تفنگچی با تفنگ به دولت می دهد، 2- چهاردانگه نجفقلی خان در سرخه جریب که 275 تفنگچی می دهد؛ 3- چهاردانگه محسن خان 235 تفنگچی می دهد. بخش دوم [دودانگه] رئیس آن ابراهیم خان است که 300 تفنگچی می دهد. می گویند در هزارجریب تقریبا هزار ده وجود دارد . انواع شکار و حیوانات در این منطقه فراوان است از جمله : ببر، خرس و غیره»

منطقه هزارجریب از خیال‌انگیزترین و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران هستند.

جنگل هزار جریب کجاست؟

جنگل های هزار جریب از دسته جنگل‌های سرسبز هیرکانی‌اند که در مازندران و در مرز استان‌های گلستان و سمنان واقع شده‌اند. رد پای سبز این منطقه خوش‌آب‌وهوای کوهستانی و جنگلی در بهشهر، نکا، ساری، بخشی از شرق سوادکوه، کردکوی گلستان، دامغان در سمنان و… دیده می‌شود. بافت هیرکانی بهشتی تماشایی را در مناطق شمال ایران گسترش داده است. منطقه هزار جریب گرگان نیز بخشی از مسافت بین سوادکوه و گرگان محسوب می‌شود که با پوشش هیرکانی سبز شده است. در بین تمام مناطق گفته‌شده که از نعمت جنگل هزارجریب بهره برده‌اند، بهشهر سهم قابل‌توجهی دارد. بسیاری از افراد این منطقه را به‌عنوان جنگل های هزار جریب بهشهر می‌شناسند.

دریای خزر در شمال جنگل های هزار جریب به‌روی نقشه دیده می‌شود. استان گلستان در شرق و شمال شرقی آن جا خوش کرده و استان سمنان نیز از شرق تا جنوب آن کشیده شده است. در غرب آن نیز قسمت‌‎هایی از مازندران همچون قائمشهر واقع شده است. پارک ملی پابند نیز با فاصله کمی در نزدیکی بخشی از مناطق هزار جریب واقع شده است. رازم رود نیز میان این دو منطقه بهشتی قرار دارد. جنگل های هزار جریب بهشهر و سایر شهرستان‌های دارای این پوشش جنگلی از مناطق خاص با موقعیت جغرافیایی ویژه‌اند. این مناطق در زمره مناطق حفاظت‌شده قرار گرفته‌اند. در ادامه این مطلب از ره بال آسمان، با ویژگی‌های این منطقه بهشتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

آشنایی با جنگل هزار جریب در شمال ایران

مناطق هزارجریب از خیال‌انگیزترین جنگل های ایران و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران هستند. این جنگل موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و از استان مازندران فراتر رفته‌اند. همچنین سری به دو استان گلستان و سمنان هم زده‌اند تا بخشی از بهشت هیرکانی هزار جریب نصیب این دو استان نیز بشود. این منطقه حفاظت‌شده در شمال ایران بیش از ۶هزار هکتار وسعت دارد.

تقریباً می‌شود آن را در زمره جنگل‌های بکر دانست که گشت‌وگذار انسان‌ها در آن نقش کمرنگی داشته است. به همین دلیل، بافت گیاهی ویژه‌ای را در این جنگل هیرکانی می‌توان پیدا کرد. انبوهی از درختان بلندقامت، میوه‌های خاص جنگلی، گیاهان ارزنده دارویی و گل‌های خوش‌رنگ‌ولعاب مناطق جنگلی هزار جریب را زیبا ساخته‌اند. علاوه بر بافت گیاهی، انواع گونه‌های جانوری باارزشی در هزار جریب زیست می‌کنند. پرندگان و حیوانات جنگلی به زیبایی جنگل هزار جریب افزوده‌اند و آن را کامل کرده‌اند.

دره‌های پر آب این منطقه از ویژگی‌های آن است. چراگاه‌های سرسبز ییلاقی در جنگل های هزار جریب به‌وفور یافت می‌شود. چهاردانگه و دودانگه از تقسیم‌بندی‌های جنگل های هزار جریب بهشهر از گذشته است. بخش چهاردانگه خود به ۳ ناحیه تقسیم می‌شود. این ۳ نواحی با عنوان چهاردانگه سورتیجی، چهاردانگه مسعود الملک و چهاردانگه شهریاری شناخته می‌شود. در مرکز چهاردانگه شهریاری، روستایی با نام یانه سر در شهرستان و جنگل هزار جریب بهشهر واقع شده است.

منطقه جنگلی هزار جریب بخش‌های بزرگی از شهرهای و روستاهای شمال ایران را به خود اختصاص داده است. جاذبه‌های آن در بسیاری از مناطق واقع شده‌اند.مناطق جنگلی هیرکانی هزار جریب شهرها و روستاهای مختلفی را سبز کرده‌اند. همچنین آب‌وهوای پر از اکسیژن خود را در این مناطق نشر داده‌اند. جاهای دیدنی این منطقه در بخش‌های بسیاری از استان‌های مازندران، گلستان و سمنان پراکنده شده‌اند
رودخانه نکا یکی دیگر از پدیده‌های زیبای طبیعت است. این رودخانه از جاهای دیدنی جنگل هزار جریب بهشهر است. رودخانه نکا در نکا و جنوب بهشهر واقع شده است. جنگل های هزار جریب نکا، با بافت سرسبز گیاهی و پوشش غنی جانوری، میزبان این رودخانه خروشان است. این رود جریان زندگی را در جنگل های هزار جریب نکا به پیش می‌برد. در نهایت نیز به دریای مازندران می‌پیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *